Jak prawidłowo przeprowadzić holowanie?
Unieruchomienie samochodu może się zdarzyć w następstwie różnych zdarzeń. Zwykle jest to udział w kolizji lub wypadku albo awaria, która pojawiła się w trasie. Sposobem na poradzenie sobie z takim problemem będzie skorzystanie z usług firmy oferującej holowanie pojazdów z użyciem autolawety albo zwrócenie się o pomoc do rodziny lub znajomych dysponujących własnym autem. Przekonajmy się, o czym trzeba pamiętać w takich sytuacjach.
Jak wygląda przewóz auta na lawecie?
Do transportu samochodów, które z różnych przyczyn nie mogą poruszać się „o własnych siłach” powszechnie wykorzystuje się autolawety. W takim przypadku uszkodzony pojazd jest umieszczany na platformie po specjalnych najazdach z zastosowaniem wciągarki. Następnie unieruchamia się go, dociskając koła do powierzchni lawety pasami transportowymi, a często także stosując dodatkowe kliny zapobiegające przemieszczaniu się ładunku w czasie jazdy. Użycie autolawety jest najbezpieczniejsze i zarazem najbardziej komfortowe.
Jak holuje się pojazdy?
Alternatywą dla skorzystania z autolawety będzie holowanie pojazdu z użyciem linki lub taśmy. Przepisy dopuszczają taką możliwość, jeżeli w aucie są sprawne wszystkie systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a zwłaszcza oświetlenie, układ kierowniczy i hamulce. Warto pamiętać, że hol powinien być oznaczony chorągiewką ostrzegawczą i właściwie przymocowanych do obu samochodów, a także mieć wytrzymałość dopasowaną do masy ciągniętego wozu. W aucie holowanym należy włączyć światła, a na jego tylnej części umieścić trójkąt odblaskowy. Zabronione jest natomiast korzystanie ze świateł awaryjnych podczas jazdy. Ważne będzie też przestrzeganie obniżonych limitów prędkości oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas kierowania pojazdem holującym i holowanym. Obowiązujące przepisy zabraniają holowania na autostradzie. Lepiej unikać go także na drodze ekspresowej czy w intensywnym ruchu miejskim.